סיור גלריות – כפל משמעות

ושוב חזרנו בהנחייתה של ענת מיכאליס-לוי לאזור דרום תל-אביב שהפך בשנים האחרונות למרכז הבלתי מעורער של גלריות האומנות וסדנאות האומנים. שני מוטיבים ליוו הפעם את הסיור. הראשון, פילוסופי קמעה, נסוב על משמעות האומנות עבור הצופים. האם מיצוי האומנות הוא בתוצר הסופי, היצירה הניצפית, או שהאומנות באה לידי ביטוי בשיח על היצירה, בתחושות שהיא מעוררת, במטענים האישיים שהאומן מביא אל תוך היצירה ואפילו במקום שבו היא מוצגת. בנוסף בחנו בסיור את ההשפעות של מרסל דושן (Marcel DuChamp) על העבודות שראינו. דושאן פעל במחצית הראשונה של המאה ה-20 ונחשב לאחד האומנים המשפיעים על האומנות המודרנית, בייחוד על זרם ה pop-art והאומנות המושגית. הוא היה הראשון לשלב אביזרים ואובייקטים יומיומיים בעבודותיו והטביע את מושג ה- Readymade שכה נפוץ היום באומנות העכשיווית.

מירצ'ה קנטור 5775, גלריה דביר, רח' ראשית חוכמה 14

Mircea-Cantor,-5775-(Part-I),-1-2קנטור הינו אומן רומני, זוכה פרס דושן. בתערוכה הוצגו מספר עבודות בפורמטים מגוונים. במרכז התערוכה עומדת עבודה שנוצרה במיוחד לחלל הגלריה ובה פרחי מנדלה שעוצבו באמצעות חוטי דינמיט אותם האומן הצית ועליהם הדביק צילומים של ידיים. בעבודות אחרות הוא צייר מפות תוך שימוש בעשן של Mircea-Cantor,-Supposing-I-could-hear-that-sound4נרות ונתן לעבודות את השם "The world belongs to those who set it on fire". בנוסף הוצגו בתערוכה מספר לוחות בטון שהונחו על שופרות ונוצקו בהם דוגמאות זהות של חבלים קשורים תחת השם "Supposing I could hear the sound". עבודותיו של קנטור יצרו תחושה של נקיון ועדינות ויזואלית שעמדה בניגוד לחומרים התוקפנים בהם נוצרו ולמסר אותו ניסו להעביר.

ורד נחמני, Light motive, גלריה דביר

ורד נחמניורד נחמני, אומנית שחיה ועובדת בקיבוץ גבעת חיים מציגה סדרה של ציורי שמן על עץ שבהם היא מתארת משחק בין אור לחושך. ברוב הציורים מופיע בנה אשר אוחז במקור אור המקרין על החושך שבסביבתו. ציורים אחרים מתארים שבילים בקיבוץ בתקופות שונות ובשעות שונות של היום.

 

 

 

חביבתיזמיר שץ – חביבתי מדינת כל אזרחיה, גלריה רוזנפלד, שביל המפעל 1

על קיר אחד מוצגת סדרה של ציורי של דיוקנאות בהם ניתן לזהות אנשים מוכרים כמו ישראל אהרוני ושלום חנוך לצד אנשים פחות מוכרים שליוו את הצייר במשך השנים. מול קיר זה מוצג וידאו בו המשלב נאום של הנשיא אובמה המתייחס לאלימות כלפי נשים, תמונות וקטעים מסרטים מפורסמים כמו הדיקטטור הגדול של צ'פלין והטוב הרע והמכוער, מלווים בכיתוב בעוד ברקע פס קול אשר גם אינו מתייחס לא לזה ולא לזה. ניתן לצפות בוידאו כאן

 

קופפרמן
משה קופפרמן 1995

חולות, תערוכה קבוצתית גלריה Contemporary רח' הרצל 117

שמה של התערוכה נגזר ממתקן הכליאה חולות והיא מביאה עבודות המבטאות תנאי כליאה שונים – פיסיים ונפשיים. כל אחת מהעבודות מביאה ביטוי שונה לכליאה והצירוף והסידור של העבודות בגלריה יוצר גם הוא אוירה מלחיצה. גלעד אפרת מביא את ציורו "אנסאר IX", בצילומים של שי קוצ'יארו מנסות סוהרות צעירות לבטא את אישיותן למרות המדים האחידים באמצעות תכשיט או עיצוב ציפרניים. קרין מנדבלוביץ בוידאו שנמשך מספר דקות מדקלמת באופן אובססיבי שמבטא חרדה את כל הדברים שהיא אוהבת, וסיגלית לנדאו כולאת את המילה "אהבה" בתוך תנור ספירלות. עבודות נוספות, מרשימות לא פחות ניתן לראות בקישור לתערוכה.

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s