סיור גלריות 10: על ציור "רע" ציור "טוב" וזכרון

הפעם סיירנו בגלריות בדרום תל אביב. הנחתה את הסיור נטע גל-עצמון. הסיור נפתח בביקור בתערוכת ציורים פרובוקטיבים, המשכנו לתערוכת צילומים של שלוש אומניות צילום המתכתבות עם הזיכרון שלהן וסיימנו עם תערוכה של ציורים פיגורטיבים-ראליסטים.

Rakefet-Viner-Omer1. רקפת וינר-עומר, יד הלשון, גלריית פיינברג פרוג'קטס, שביל המפעל 3

רקפת מציגה ציור פרובוקטיבי וחוצפני הלוקח את השראתו מזרם ה bad" painting".  שמו של זרם זה אינו נובע מכך שאומנים המשתייכים אליו יוצרים אומנות גרועה אלא אומנים אלו מרשים לעצמם חופש אומנותי מלא ואינם רואים את עצמם מחויבים למסורת הציור. במקרה זה רקפת לוקחת את האומנות שלה למקום הפמיניסטי בכך שהיא מציירת בעיקר נשים, אך גם גברים, בסיטואציות ואופן גרוטסקי.

 

noa ben nun melamed2. מיתוגרפיה, תערוכת צילום קבוצתית: רות אגסי, נעה בן-נון מלמד, אתי שוורץ גלריה עינגא, בר-יוחאי 7

מיתוס – ביוגרפיה – פוטוגרפיה. שלוש אומניות צילום, כל אחת בסגנונה האישי מתחברת לביוגרפיה שלה באמצעות הצילום. אתי שוורץ חוקרת מקום אחד, את אזורי התפר של ירושלים, לעומק. אלה המקומות בהם גדלה והם מעסיקים אותה היום גם מבחינה פוליטית. נעה בן נון, במיצב שיצרה בונה את הביוגרפיה שלה מאוסף של צילומים ממקומות שונים. רות אגסי מבטאת את עולמה הפנימי באמצעות צילומים כהים ומטושטשים.

lukashevsky3. אנה לוקשבסקי, הפרובינציאלים, גלריה רוזנפלד, שביל המפעל 1

הציורים של אנה משקפים באופן ראליסטי את העולם הסובב אותה. היא משתייכת לקבוצת הברביזון החדש הלוקחת את השראתה מקבוצת הברביזון שקמה בצרפת באמצע המאה ה-19 אשר בעקבות צמיחת האסכולות הרומנטית והניאו קלסית שמה לה למטרה לחזור למקורות הראליסטים של ציור. גם חברות קבוצת הברביזון החדש באות ממקום אידאליסטי-חברתי ומבקרות את הזרמים באומנות העכשיווית בהן האומן מסתגר בעצמו ובתחושותיו ורואה את עצמו משוחרר ממחויבות לעולם הסובב אותו ולמסורות הציור. התערוכה הוותה ניגוד מעניין לתערוכה של רקפת וינר-עומר איתה פתחנו את סיור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s