סיור גלריות 5: בדגש על אומנות נשים

הפעם ביקרנו עם האומנית ומנחת הסיור ענת מיכאליס-לוי בתערוכות של אומניות ועמדנו על הפן הנשי שהשתקף מעבודותיהן.

1. טל שושן: רוח פרא, גלריה שלוש, רח' מאז"ה 7

ben_shushanהנשיות מתבטאת בעבודות של טל שושן הן בחומרים הרכים בהם היא משתמשת והן בנושאים המזכירים אורגנים נשיים כגון רחם, שחלות ועוד. בשנות ה 60 וה70 החלו אומניות פמיניסטיות להשתמש בחומרים רכים, כגון חוטים, בדים, גומי, בעיבוד של סריגה, אריגה וכו' על מנת ליצור באופן מודע מעמד לגיטימי בעולם האומנות הפלסטית לעבודה "נשית" שנחשבה עד אז לפחותה. בהקשר זה ניתן להזכיר את אווה הסה, אנט מסאז'ה, לואיז בורגואה. תערוכה זו רוחשת בחוטים סבכים קשירות ערבול ורגש אך למרות זאת אנו חשים באיפוק וניכור (יש לציין שלא כל חברות הקבוצה הסכימו עם אבחנה הזו). השימוש הנרחב בחוטים העלה אסוציאציות מתאוריית פרויד הנגזרת ממשחק ה Fort-Da  המתייחסת ליציאה אל האין והחזרה ממנו. או לחוט של אריאדנה.

2. נטעלי שלוסר: לה גארדיה, גלריה זומר, שדר' רוטשילד 13

schlosserתערוכה זו התמקדה בדיוקנות של נשים ומשדרת חמקמקות בין חיים למוות המשתקפת בצבעוניות האפרפרה/ורדרדה, בבדידות, במבט המוסט, ובמשיכת המכחול המישחתית על הקנווס שאופיינית לה. ניכרת כאן המגמה של האומנים הצעירים ב 20 השנים האחרונות לחזרה לציור. היה מעניין להסתכל על הציורים בהקשר לציורים הקודמים של האומנית וניתן להבחין בהשתפקות של שינויים אישיים / נפשיים שעוברים עליה.

נכנסנו לאולם התצוגה המרכזי בו הוצגה התערוכה מאולם צדדי וקטן, חדר הפרויקטים, שבו הוצגו מספר עבודות של ברכה אטינגר. המעבר מהחדר הקטן לאולם התצוגה הגדול המחיש את החשיבות של אופן הצגת עבודות בתערוכה.

etingerברכה אטינגר הינה אומנית ופסיכואנליטיקנית. בעבודותיה ניתן להבחין בשיח עם הפסיכולוג ז'אק לאקאן, מפרשניו של פרויד המתייחס לשלושת המישורים של המציאות האנושית: המישור הסמלי, המישור המדומה, והמישור האניגמטי של הממשי. בעבודות בתערוכה, מתוך הסדרה אורדיצ'ה, היא בוחנת את משמעות המבט.

Frisingerבנוסף לתערוכות הללו, שהתמקדו באומנות נשית, ביקרנו בחלל התצוגה של אוסף לושי בשד' רוטשילד 19. מאיר לושי הינו אספן וסוחר אומנות וחלל התצוגה אינו משמש כגלריה רגילה המציגה עבודות של אומנים והוא נפתח לפי פניה מיוחדת בלבד. ארחה אותנו נוי פורר שהסבירה לנו את אופן עבודתו של לושי. הוא מאתר אומנים ומבצע איתם פרויקטים עליהם הם עובדים בשיתוף. התוצרים של הפרויקטים הללו מועברים לתצוגה ומכירה ברחבי העולם. בחלל התצוגה ראינו עבודות של מקס פריזינגר, אנג'לה דה לה קרוז שהיתה מועמדת לפרס טרנר, תומס רנטמייסטר ועוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s