קפיצה קטנה לברלין

אם הגעתי לברלין לפגישת פרויקט ואני נאלצת להתמודד עם הקור והשלג, לא נטעם קצת מהדברים הטובים שיש לברלין להציע?

one-oneמוזיאון KW לאומנות עכשוית מציג את התערוכה "אחד על אחד" one on one. בתערוכה מוצגים 17 מוצגים, כל אחד בחדר סגור מיועד לצופה אחד. המבקר במוזיאון מקבל שלט "נא לא להפריע" אותו הוא תולה על דלת החדר בו הוא נמצא. יתר המבקרים עומדים בחוץ ומחכים בסבלנות לתורם. מאד אירופאי. מעניין אם השיטה היתה עובדת בארץ.

התערוכה מעניינת הן מבחינת המוצגים והן מבחינת חווית הצופה. בחלק מהחדרים אתה חווה תחושה של ניכור או קלסטרופוביה. בחדר אחד  ניתנת לך האפשרות להציץ לחדר אחר. יש חדרים בהם אתה אתה יכול לפעול על המוצג מבלי שאף אחד מסתכל – מותר? אסור? תעשה דווקא? לפעמים החדר ריק, לפעמים החדר מלא המון מוצגים קטנים שדורשים זמן להתבוננות אבל בחוץ מחכים אנשים. לא נעים? מה אכפת לי, שיחכו. מחדר אחר אתה שומע נגינה. הנגנים מפסיקים לנגן ברגע שאתה נכנס. הפרעת להם? דוקא הם גרמו לי רצון לעמוד סתם כך בחדר על מנת שלא ינגנו. מעבר לתחושות שמעביר כל אחד מהמוצגים, והפעם משום מה הייתי במצב רוח דווקאי, נהנית מעצם ההתנהלות בתערוכה. האם לחכות ליד חדר תפוס? כמה זמן הוא בפנים? למה הוא לא מתחשב? אלך בינתיים לחדר פנוי, אבל אז אפסיד את התור. למשל ויתרתי על חדר שמחצה לו עמדו כארבעה אנשים. היה כתוב שבפנים מוצג וידאו באורך של 10 דקות, ונשמעו דפיקות בדומה ל MRI. הם מתכוונים לחכות חצי שעה? הם התחלקו על השכל? אחד אפילו עמד וקרא ספר. Come on זה בסך הכל מוצג אחד במוזיאון.

בקיצור, אחלה חוויה

nefrtitiבנוסף, חזרתי 3500 שנה אחורנית והלכתי לבקר את היפה בנשים, נפרטיטי. Neues Museum, מקום משכנה הקבוע מקיים תערוכה לכבוד 100 שנה לגילויה או שדידתה, תלוי מהי נקודת המבט שלך. מעבר לתערוכת אוסף המוצגים מחפירות תל-עמרנה, שנאספו ממספר מוזיאונים, מעניין גם היה לראות את השיחזור שנעשה למוזיאון שנפתח מחדש לפני כשלוש שנים. לטעמי השיחזור מצליח לשמר את המראה ההיסטורי של המוזיאון תוך שילוב של בניה חדשה, בעיקר במקום אזורים שנהרסו לגמרי במלחמת העולם השניה, באופן שמבטא היטב את התחושה שאכן משהו עבר על המוזיאון הזה מאז שנבנה באמצע המאה ה -19.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s