הפגנה בסוסיא – ההצגה הכי טובה בעיר

באמצע שנות השמונים, לאחר שנמצאו ממצאים ארכאולוגים בשטח הכפר הפלסטינאי סוסיא, הופקעו בתי המגורים מבעליהם על מנת לבנות את הגן הארכאולוגי במקום.  לצערם של התושבים ראש הממשלה דאז לא היה יצירתי כמו זה הנוכחי, ולכן לא הוצע להם לנסר את המערות והחושות בהם התגוררו ולהעביר אותם למקום אחר. במקום זה הם גורשו מבלי שהוצע להם פתרון אלטרנטיבי. הם עברו לשטחים החקלאיים שבבעלותם ובנו את בתיהם מחדש. מאז גורשו התושבים מספר פעמים מבתיהם והוצאו להם צווי הריסה. נסיונותיהם של התושבים לקבל היתרי בניה עלו בתוהו היות ואין תוכנית מתאר לאזור. לא יכולה להיות תוכנית מתאר לאזור כי זהו שטח כבוש שאינו כפוף לחוקי מדינת ישראל. אז היכן אמורים תושבי סוסיא להתגורר? הוצע להם מקום אלטרנטיבי הנמצא במרחק של 15 ק"מ מהשטחים החקלאיים שלהם, וזאת כנראה מתוך כוונה שלא יצליחו לעבד אותם ויאבדו את זכותם על הקרקע מתוקף חוק אדמה מתה (אדמות מוואת). במאמר מוסגר, זהו חוק עותומאני מהמאה ה-19 בו נאמר שאדמה שאינה מעובדת במשך 3 שנים לא שייכת לאיש ולכן ניתן להלאימה. למעוניינים להעמיק בסוגיה זו מומלץ לצפות בסרט "שלטון החוק" .

בפברואר השנה הגישו אירגון "רגבים" והאגודה השיתופית סוסיא עתירה לבג"ץ להריסת המבנים. ניתנה לתושבים ארכה עד 1/7/12 להגיש התנגדויות לצווי ההריסה. מי שמתעניין בפרטים היבשים יכול למצוא אותם כאן,  ומי שמעדיף לקבל תמונה אנושית מוזמן לצפות בסרט.

ראיתי לנכון להצטרף להפגנת הזדהות עם התושבים הפלסטינאית נגד הריסת המבנים. ההפגנה התקיימה בסוסיא אתמול ואני מצרפת יומן מצולם המלווה ברשמי.

לאחר נסיעה של כשעתיים מתל-אביב הגענו לכפר סוסיא העומד להריסה. הסתובבנו בין בתיו העלובים. בתים אמרתי? חושות ואוהלים. היה לי קצת זמן להרהר במשמעות של חיים במדינה שיודעת להפעיל את כוחה על חלשים אבל נרתעת מכל פעולה מול בריונים אלימים ופורעי חוק. והתביישתי.

אלו המבנים העומדים בפני הריסה

מכאן יצאנו לגבעת הטרשים עליה התקיימה ההפגנה.

הולכים בשיירה מהישוב לאזור ההפגנה

שם המתינו לנו כוחות הבטחון. לא ממש הבנתי את הקטע הזה. הרי הגבעה הזו נמצאת בשום מקום, אין מכאן לאן ללכת, ואף אחד לא צופה מלבד המשוכנעים שהגיעו להפגנה. מדוע התייצב כאן הצבא? האם יש כאן קונספירציה, שיתוף פעולה בין הצבא והשמאלנים עוכרי ישראל? אולי הצבא בעצם מעוניין ללבות את ההפגנה על מנת שתעלה לכותרות?

החיילים ממתינים להפגנה

התקבצנו כולנו על הגבעה, להערכתי  כ 500 עד 600 איש. זו נחשבת להפגנה גדולה בייחוד בהתחשב במרחק הגדול ממרכז הארץ
המפגינים על גבעת הטרשים

הצטלמנו
חיילים מתעדים

כבר על ההתחלה נזרקו מספר רימוני גז מדמיע על מנת שלא נחשוב שסתם עשינו את כל הדרך מתל-אביב, יהיה אקשן. אז ברחנו ממוקד העשן.

בורחים מהבואש

מהר מאוד חזרנו על מנת לשחק במשחק הידוע מראש. כוחות הבטחון דוחפים להתכנסות לאזור מסוים על הגבעה. נישאים נאומים, סיסמאות נצעקות במקהלה ולאט לאט דועכת ההתלהבות. אז קבוצה מבין המפגינים מתנתקת וזזה למקום אחר, דבר הגורם לכוחות הביטחון שוב לכנס את העדר לנקודה החדשה. קצת הזכיר לי את הריטואל של נינה, הכלבה שלנו, כאשר היא מכניסה את התרנגולות ללול.

חומת חיילים

במקביל נערכו ראיונות אישיים. אי אפשר להתעלם מכוחה של התקשורת – אם אתה לא מתועד אתה לא קיים.
ראיונות ראיונות

לפתע עבר רחש בין המפגינים ומעבר לרכס הפציע הבואש. משום מה האסוציאציה שעלתה לי בראש היתה מתקפת מסוקי הקוברה בסרט אפוקליפסה עכשיו. הבואש הינו מכונית הנראית כמו נגמ"ש לבן עם קנה המתיז חומר מסריח על הצריח. החומר נדבק לגוף ולבגדים ואינו ניתן להסרה. הבגדים לפח, ועוברים מספר ימים עד שהסירחון מתפוגג מהגוף. בינתיים רק תתרן יכול לשהות בקרבתך.
הבואש נכנס לשטח

היות ולא בא לי לישון בימים הקרובים בסלון, הצטרפתי לבריחה ההמונית תוך בדיקה הסטרית של כיווני הרוח, שמשום מה בחרה כל הזמן לשנות כיוון. הקנה על הצריח של הבואש כל הזמן הסתובב ויש לי הרגשה שהמפעיל שלו די השתעשע. הוא לפחות ישב במיזוג אויר. עם חלוף הזמן תפסה ההפגנה אופי של הפנינג
אתנחתא תוך כדי ההפגנה

ואז התפזרנו לאוטובוסים
ההפגנה הסתיימה, עולים לאוטובוסים

חזרתי הביתה ושאלתי את עצמי: אם עץ נופל ביער ואף אחד לא שומע, האם הוא השמיע צליל? הידיעה על ההפגנה שודרה מספר פעמים בחדשות, הופיעה במבזקי חדשות ב ynet ואפילו לא הצליחה לפלס את דרכה לעמודי החדשות עצמם, והתיעוד הרב שנאסף יופץ באתרי האינטרנט והפייסבוק של המשוכנעים. אני מקווה שהפעילות בערוצים המשפטיים, פעילות שגם היא מתבצעת, תהיה הרבה יותר אפקטיבית.

מבחינתי האישית היתה ההשתתפות בהפגנה חשובה ולו רק על מנת להרגיש שזזתי מהכורסא, ותרמתי את תרומתי הצנועה לצד החיובי של מאזני הצדק והמוסר של המדינה. כבר זמן מה אני חיה בתחושה שהאטימות המוסרית של הממסד והנסיונות לפגיעה בערכי הדמוקרטיה הגיעו לרמה שעלולה להפוך אותנו למדינה הדורסת את זכויות האדם לא רק של נכבשיה והפליטים/המסתננים בשעריה, אלא גם של אזרחיה. זה מדבק.

תגובה אחת בנושא “הפגנה בסוסיא – ההצגה הכי טובה בעיר”

  1. ההתעלללות של מדינת ישראל בכפר סוסיא, בהריסות החוזרות ונשנות של בתיהם ורכושם הדל – הם אות קלון למדינת ישראל, וראוי לזעזוע ולגינוי בארץ ובעולם. מדוע זה לא קורה????
    דליה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s