קנדינסקי רטרוספקטיבה – מוזיאון גוגנהיים ניו-יורק

Kandinskyבתערוכה מוצגות עבודות שצוירו לאורך כל שנות יצירתו של קנדינסקי. עבודתו של קנדינסקי עשירה מאד בצבע וצורה ואסתטית ביותר, אך אני לא מוצאת בה גיוון אומנותי רב. בתערוכה ניתן לראות בברור את המעבר של קנדינסקי מהסיגנון הפיגורטיבי ביצירתו המוקדמת (תקופת מוסקבה) לעבודות המופשטות יותר, העשירות בצבע בעשור הראשון של המאה העשרים (מינכן). סיגנונו של קנדינסקי בתקופה זו תואם ומושפע מסיגנון הציור והפיסול המהפכני שהובל ע"י פיקסו והאסכולה הפריזאית. בתקופה זו קנדינסקי מנסה בעבודה משותפת עם שנברג לקשור בין הצבע המופשט מהצורה, והצליל במוזיקה הא-טונאלית כאמצעים שונים לביטוי תוכן אומנותי דומה. לאחר מלחמת העולם הראשונה, עם המעבר לגרמניה להוראה בבית הספר של הבאוהאוס, ניתן להבחין איך מהתמקדות בצבע כמוטיב מרכזי בציוריו, עובר קנדינסקי לעבודה עם גופים גאומטרים מדויקים. בשנותיו האחרונות בפריז משתמש קנדינסקי בצורות אמורפיות, כאשר לכל אורך השנים נשמרת הצבעוניות והאסתטיקה בציוריו. אישית, אני מעדיפה את עבודותיו מהתקופה המוקדמת יותר, בהם הצבע דומיננטי אך גם הצורה מכילה אלמנטים פיגורטיבים, אקספרסיוניסטים.

קנדינסקי החל את חייו הבוגרים כעו"ד ובשנות השלושים לחייו החליט שיעודו כאומן ולא כעו"ד. הערכתי נתונה לאנשים ההולכים אחרי נטיות ליבם תוך ויתור על חיי נוחות.

אבל… קנדינסקי פעל בתקופה הסוערת של המחצית הראשונה של המאה העשרים. שתי מלחמות עולם, מיליוני אנשים שמתו או נעקרו מבתיהם, מהפכה ברוסיה ומשטרים עריצים שגרמו לסבל המוני בעולם המערבי, כאשר חלקו לא פסח על קנדינסקי.מוזר מאד שכל הארועים האלו לא משתקפים בעבודתו. הצופה בעבודות המוצגות בסדר כרונולוגי לא מבחין בסערות ההיסטוריה המשתקפות מהן, מלבד במגבלות טכניות הנובעות ממחסור בחומרים. וסילי האם חיית בבועה? האם אומן אמיתי יכול לנתק בין יצירתו האומנותית וחיי היום יום?

תגובה אחת בנושא “קנדינסקי רטרוספקטיבה – מוזיאון גוגנהיים ניו-יורק”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s